17 maja 1984 roku zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego podjął decyzję o wycofaniu polskiej reprezentacji z igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Było to posunięcie będące odpowiedzią na bojkot olimpiady w Moskwie w 1980 roku przez państwa zachodnie, które w ten sposób protestowały przeciwko inwazji ZSRR na Afganistan. Decyzję o bojkocie Los Angeles podjęto na Kremlu, co odzwierciedlało ówczesne zależności polityczne Polski w czasach PRL.
Oficjalnie wycofanie tłumaczono troską o bezpieczeństwo polskich sportowców oraz obawą przed rzekomo szkodliwym poziomem zanieczyszczeń powietrza w aglomeracji Los Angeles. W rezultacie, większość krajów bloku wschodniego również odwołała swój udział w igrzyskach. Aby zapewnić sportowcom alternatywę, blok wschodni 24 maja 1984 roku ogłosił organizację zawodów „Przyjaźń-84” w dziewięciu krajach demokracji ludowej, z uroczystością otwarcia w Moskwie. Daty zawodów ustalono tak, aby nie kolidowały z igrzyskami w Los Angeles, co umożliwiło sportowcom z krajów niestrajkujących start w USA.
Upamiętnieniem tamtego rozdziału w historii polskiego sportu jest pamiątkowy medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego, symbolizujący zarówno solidarność sportową, jak i skomplikowane realia, które towarzyszyły igrzyskom w Los Angeles 1984.